• 05 MAR 20

    UE chce przeznaczyć część budżetu EIT na wsparcie innowacji w regionach o słabszych wynikach

    Ministrowie nauki krajów członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się, że 10 do 15% budżetu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) zostanie przeznaczone na wspieranie innowacji w regionach i krajach o skromnych wynikach w rankingach. Pieniądze zostaną przekazane poprzez  EIT RIS (Regional Innovation Scheme) – instrument finansowania, który stanie się obowiązkowy dla konsorcjów publiczno-prywatnych EIT: Wspólnot Wiedzy i Innowacji (KICs).

    Podczas piątkowego spotkania Rady ds. Konkurencyjności (COMPET), która odbyła się w dniach 27-28 lutego 2020 r. w Brukseli, osiągnięto porozumienie w sprawie strategicznego programu innowacji EIT na lata 2021-2027.

    Począwszy od stycznia 2021 r. wszystkie Wspólnoty Wiedzy i Innowacji będą musiały wydawać co najmniej 10% swojego budżetu, ale nie więcej niż 15%, na poprawę wyników w zakresie innowacyjności w regionach i krajach o słabych wynikach. Obecnie KIC uczestniczą w regionalnym programie innowacji (RIS) na zasadzie dobrowolności.

    – To bardzo dobra wiadomość dla Polski. EIT Regional Innovation Scheme wdrażany jest od kilku lat i przynosi dobre efekty. Udział polskich instytucji w grantach EIT pod względem uzyskanego dofinansowania wzrósł do ok.  2,6%, a więc znacząco powyżej naszego udziału w H2020 (ok. 1,2%). Dlatego istotne dla Europy, z punktu widzenia wykorzystania potencjału wszystkich regionów, będzie szerokie wdrażanie w Horyzoncie Europa tzw. dodatkowego kryterium selekcji dla projektów „ex-aequo” opartego na zasadzie geographical diversity – uważa dyrektor Krajowego Punktu Informacyjnego Programów Badawczych Unii Europejskiej dr inż. Zygmunt Krasiński.

    Porozumienie rady wymaga również, aby Wspólnoty stały się bardziej przejrzyste i otwarte na nowych członków, w tym spoza UE.

    Porozumienie zostanie następnie poddane pod głosowanie w Parlamencie Europejskim.

    Aby zrealizować wszystkie swoje ambicje, EIT potrzebuje 3 mld euro z budżetu następnego unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa.

    (Źródło: Science Business)