• 14 PAŹ 20

    KE przedstawiła nową ERA – Europejską Przestrzeń Badawczą

    Komisja Europejska przyjęła komunikat dotyczący nowej europejskiej przestrzeni badawczej na rzecz badań naukowych i innowacji. Nowa Europejska Przestrzeń Badawcza (European Research Area – ERA) będzie oparta na doskonałości i talentach oraz konkurencyjna i otwarta.

    Zapewni lepsze warunki prowadzenia działalności naukowo-badawczej i innowacyjnej w Europie, przyspieszy transformację UE w kierunku neutralności klimatycznej i przywództwa cyfrowego, będzie wspierać odbudowę mającą na celu zniwelowanie społecznych i gospodarczych skutków kryzysu wywołanego koronawirusem oraz zwiększy odporność Unii na przyszłe kryzysy.

    Komisja określiła strategiczne cele i działania, które mają być realizowane w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi. Chodzi w nich o to, by inwestycje i reformy w dziedzinie badań naukowych i innowacji były traktowane priorytetowo, by ułatwić naukowcom w całej UE dostęp do warunków sprzyjających osiąganiu doskonałości oraz by ułatwiać wykorzystanie wyników badań naukowych na rynku i w gospodarce realnej. Ponadto będzie jeszcze bardziej promowana mobilność naukowców, możliwości rozwijania umiejętności i kariery w UE, równouprawnienie płci, a także lepszy dostęp do poddawanych wzajemnej ocenie badań naukowych finansowanych ze środków publicznych.

    „Nowy poziom ambicji dla Europejskiej Przestrzeni Badawczej”

    – UE już teraz przoduje w dziedzinie innowacji dzięki prowadzonym tu badaniom naukowym i doskonałości naukowej. Na tym chcemy oprzeć dalsze wzmożone wysiłki na rzecz przełomowych innowacji, które będą wynikać z potrzeb rynkowych i przyczynią się do budowania zielonej i cyfrowej Europy, a także będą stanowić bodziec stymulujący wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy oraz zwiększą naszą konkurencyjność na światowych rynkach. Dziś wyznaczamy nowy poziom ambicji dla Europejskiej Przestrzeni Badawczej, aby ułatwiała ona współpracę i przyczyniała się do wzrostu konkurencyjności europejskiego przemysłu – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej Margrethe Vestager.

    – W naszych czasach działalność naukowa wymaga sprawnej i skutecznej współpracy. Musimy wzmocnić Europejską Przestrzeń Badawczą. To obszar, który obejmuje całą Europę, ponieważ wiedza nie ma granic terytorialnych, ponieważ wiedza naukowa rozwija się dzięki współpracy i ponieważ wiedza jest wiarygodna, jeżeli istnieje otwarta kontrola jej jakości. Ma również większe możliwości osiągnięcia najwyższych poziomów doskonałości i wspierania innowacyjnego przemysłu, który jest gotów ponieść ryzyko, w kształtowaniu odpornej, ekologicznej i cyfrowej gospodarki w przyszłości –  stwierdziła Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

    Europejska Przestrzeń Badawcza powstała w 2000 r. i w ostatnich latach odnotowała duże osiągnięcia. Obecna sytuacja skłania jednak do zastanowienia się, jak można zwiększyć jej rolę, jak lepiej zdefiniować i realizować jej główne cele, a także jak zwiększyć jej atrakcyjność jako wspólnej przestrzeni dla prowadzenia cennych badań naukowych i tworzenia innowacji. Ponadto Europa stoi obecnie w obliczu poważnych wyzwań społecznych, ekologicznych i gospodarczych, które pogłębia kryzys związany z koronawirusem. Badania naukowe i innowacje mają zatem kluczowe znaczenie dla sprostania tym wyzwaniom, osiągnięcia ożywienia gospodarczego w Europie i przyspieszenia dwojakiej transformacji – ekologicznej i cyfrowej.