• 02 MAJA 18

    KE przyjęła projekt budżetu UE na lata 2021-2027: więcej pieniędzy na badania i na Erasmus+

    2 maja 2018 Komisja Europejska przyjęła projekt budżetu UE na lata 2021-27. Całkowita suma zobowiązań ma wynieść w tym okresie 1,279 biliona euro, natomiast płatności 1,246 biliona euro.  Propozycja Komisji zakłada m.in. podwojenie nakładów na program Erasmus+ oraz zwiększenie o 30% nakładów  na finansowanie badań i rozwoju  (w Horyzoncie 2020 jest ok. 78 mld euro). Oznacza to, że nowy program ramowy badań i innowacji będzie dysponował budżetem ok. 100 mld euro.

    Następca Horyzontu 2020 ma się nazywać  Horyzont Europa (Horizon Europe), i z założenia ma lepiej niż dotychczasowe programy odpowiadać na społeczne i rynkowe potrzeby Unii. Nowa nazwa zastąpiła roboczą nazwę 9. Program Ramowy.

    Nakreślony przez Komisję Europejską projekt budżetu 2021-2027 na badania naukowe opiewa na 100 mld euro. Kwota ta obejmuje 97,6 mld euro na program  Horyzont Europa oraz 2,4 mld euro na program badań jądrowych Euratom. W przypadku programu Horyzontu Europa wzrost nakładów wyniósł prawie 30 % – po uwzględnieniu inflacji.

    Pierwszy budżet po Brexicie redukuje dwa największe unijne obszary wydatków: na politykę rolną i politykę spójności, odpowiednio o 5 i 7 procent, aby umożliwić podniesienie wydatków na badania i obronę.

    – Wszyscy mówili, że chcemy więcej pieniędzy na badania. I  to się dzieje – mówił przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker podczas przedstawiania planu budżetu w Parlamencie Europejskim. Oprócz zwiększenia wydatków na programy badawcze, Komisja podwoiła również (do 30 mld euro) budżet na program wymiany studenckiej Erasmus +.  Komisja przeznaczyła również 4,1 miliarda euro na badania w dziedzinie obronności. Kwota ta, jeśli zostanie zaakceptowana, postawiłaby UE w czołówce inwestorów w dziedzinie badań i technologii w dziedzinie obronności.

    Komisarz UE ds. badań naukowych Carlos Moedas powiedział na konferencji w Brukseli w środę, że „budżet prawdopodobnie nie jest tym, czego chcieliśmy, ale jest to dobra wiadomość dla nauki i innowacji”. Jednak niemiecki eurodeputowany Christian Ehler zapowiedział, że Parlament będzie walczył o więcej.

    Urzędnicy UE ds. badań twierdzą, że są bardzo zadowoleni ze wzrostu budżetu programu Horyzont Europa, nawet jeśli jest to mniej niż 120 mld euro, o które prosił Parlament Europejski, ani 160 mld euro, na które liczyli lobbyści. Cieszyli się też, że programy badawcze i innowacyjne są „włączane do głównego nurtu” w wielu różnych obszarach polityki, a nie „w getcie” w jednym programie. – Badania naukowe i innowacje znalazły się na szczycie listy priorytetów politycznych – zauważył Robert-Jan Smits, specjalny doradca ds. otwartego dostępu i innowacji w Komisji Europejskiej oraz były dyrektor generalny ds. badań.

    Zaprezentowany dziś projekt budżetu zawiera tylko ogólne propozycje dla każdego z głównych obszarów. Szczegóły dotyczące podziału budżetu Komisja przedstawi  w pierwszym tygodniu czerwca.

    Więcej na temat przyszłego budżetu UE na stronach Komisji Europejskiej.