• 22 WRZ 20

    Raport KPK PB UE: Polska pozyskała 660 mln euro z Horyzontu 2020

    Raport KPK PB UE: Polska pozyskała 660 mln euro z Horyzontu 2020

    Prawie 660 mln euro pozyskali polscy beneficjenci z programu badań i innowacji Horyzont 2020. To wzrost o ponad 6 mln euro w porównaniu do danych sprzed miesiąca. Ogółem z programu Horyzont 2020 wydano ponad 60 mld euro. Komisja Europejska udostępniła nowe dane o wnioskach i projektach PR Horyzont 2020 wg stanu na 3 września 2020 r.

     

    832 (+4 od ostatniej publikacji danych 3 sierpnia) polskich beneficjentów uzyskało dofinansowanie 659,49 mln euro (+6,18) w 1739 (+17) projektach, w tym 295 (+1) koordynacji. Uzyskane dofinansowanie pozostaje na poziomie 1,21% budżetu H2020 przypadającego krajom członkowskim UE.

    Jeśli uwzględnimy dofinansowanie uzyskane w projektach Partnerstw Publiczno-Publicznych (P2P – stan na 29 października 2019 r.) oraz Knowledge & Innovation Communities Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (KIC-EIT – stan na 20 kwietnia 2020 r.) to udział procentowy Polski w budżecie przypadającym krajom członkowskim UE wzrasta do 1,23%. A łączna kwota uzyskanego przez polskich uczestników dofinansowania z H2020, P2P i KIC EIT wynosi 692,44 mln euro.

    Polski wkład do budżetu UE, a tym samym do budżetu H2020 stanowi 3,19%. Pamiętać jednak należy, że cały czas jesteśmy beneficjentem netto w ramach polityki spójności. H2020 to europejska „liga mistrzów” badań i innowacji, a pozycja Polski w European Innovation Scoreboard i nasze wydatki na B+R są dalekie od średniej europejskiej.

    Lista TOP10 beneficjentów pozostaje bez większych zmian:

    Pełen raport jest dostępny na naszej stronie w dziale Analizy i statystyki.

    KOMENTARZ KPK PB UE:

    – Od początku 2019 r. obserwujemy wyraźne zwiększenie dynamiki wzrostu polskiego uczestnictwa w H2020. I to nie tylko zasługa trzech projektów w konkursie Teaming 2 (w sumie ok. 30 mln euro dla polskich beneficjentów). Rośnie zainteresowanie polskich firm i polskie wnioski uzyskują coraz lepsze oceny – powiedział dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej dr inż. Zygmunt Krasiński.

    – Cały czas wyzwaniem jest jednak niskie zainteresowanie naszych naukowców aplikowaniem do konkursów Marii Skłodowskiej-Curie i za niski udział polskich uczelni w H2020. Pomimo wyraźnego wzrostu zaangażowania uczelni, w strukturze polskiego uczestnictwa obserwujemy cały czas udział uczelni na poziomie 27% (w całym H2020 udział uczelni przekracza 39%!). Sam Oxford University to 460 mln euro dofinansowania, podczas, gdy wszystkie polskie uczelnie zdobyły poniżej 200 mln euro – dodał dyr. Krasiński.

    – Zwiększanie  uczestnictwa w H2020 i kolejnym programie Horyzont Europa to trudny proces, który sukcesywnie realizujemy i w który od lat zaangażowani są główni polscy gracze. Pamiętajmy, że H2020 to liga mistrzów badań i innowacji i jego celem jest budowanie konkurencyjnej gospodarki UE, a pozycja Polski w European Innovation Scoreboard i nasze wydatki na B+R są dalekie od średniej europejskiej – powiedział dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej. – Ustaliliśmy konkretne rekomendacje i je wdrażamy. Pierwsza dotyczy zasad uczestnictwa w H2020. Programy Ramowe były szyte na miarę dla tzw. starej Unii i nie mają instrumentów zapewniających wykorzystanie potencjału wszystkich krajów, a z drugiej strony wyrównywania poziomów innowacyjności we wszystkich regionach UE. Po raz pierwszy skutecznie wybrzmiało polskie stanowisko w tej sprawie i w Horyzoncie Europa wdrażane będzie dodatkowe kryterium selekcji dla najlepiej ocenionych projektów współpracy oparte o geographical diversity. Udało się też wpłynąć na zmianę zasad wynagradzania, które są dla nas korzystne – wyjaśniał dyr. Krasiński.

    – Druga grupa rekomendacji dotyczy strategicznych działań krajowych na rzecz umiędzynarodowienia i zachęty naukowców i ich instytucji do składania dobrych wniosków (nowe kryteria oceny działalności badawczej, Granty na granty, Premia na Horyzoncie, wsparcie sieci KPK itd.), zachęt dla innowacyjnych przedsiębiorców i wykorzystania synergii z programami krajowymi. To już daje efekty, ale ogromna praca przed nami, aby zrealizować cel 3% udziału w HE – podkreślił dr Krasiński.